SIKÇA SORULAN SORULAR

Fabrikamda kullandığım kömürün özelliklerini kontrol etmek istiyorum, hangi cihazlarla başlamalıyım?

Kömürün kalitesinin belirlenmesi için bir çok analiz parametresinin bilinmesi gerekmektedir. Ancak temel olarak kömürün özelliklerini ortaya çıkaran en önemli analiz parametreleri, kalori değeri, kükürt miktarı, nem, uçucu madde ve kül değerleri olmaktadır. Bir kömür laboratuvarının olmazsa olmaz cihazları, numune hazırlama cihazları, kalorimetre, kükürt tayin cihazı ve TGA dır.

Kömürde analiz parametreleri için hangi metotlar kullanılmaktadır?

Kömür analizlerinde kullanılan yöntemler ve cihazlara göre farklı metotlar refere edilmektedir. En yaygın olarak kullanılan kömür analiz metotları, ASTM, ISO ve TSE olmaktadır. Kömür ile ilgili metotlara ASTM, ISO ve TSE in sayfalarından ulaşabilir ve satın alabilirsiniz.

Cihazlarınızın garanti süresi nedir?

Tüm cihazlarımız 2 yıl yedek parça ve teknik servis garantisindedir. Garanti süresi bitiminden itibaren ücreti karşılığında yıllık bakım anlaşması veya tek seferlik bakım hizmeti alabilirsiniz.

Çalıştığım Endüstride hangi su parametrelerinin analizini yapmalıyım ?

Farklı Sanayi kollarında farklı su parametrelerinin ölçülmesi gerekmektedir. Chemetrics firması bir çok sanayi dalında hangi su analiz parametrelerinin uygulanması gerektiğini belirlemiştir. Bu bilgilere uygulamalar kısmından ulaşabilirsiniz.

Cıva içermeyen Kimyasal Oksijen İhtiyacı testini ne zaman kullanabilirim ? Civa içermeyen KOİ testi EPA onaylı mıdır ?

Cıva içermeyen KOİ kiti, düşük konsantrasyonda klorür içeren numunelerde kullanılmak üzere üretilmiştir. Numunenizdeki klorür konsantrasyonu 80 ppm’den düşük ise cıva içermeyen KOİ kiti kullanılabilir. Klorür konsantrasyonu 80 ppm’den yüksek olan numunelerde ise cıva içeren KOİ kiti kullanılmalıdır. Cıva içermeyen KOİ kitleri EPA onaylı değillerdir.

Chemetrics kitleri ile bulduğum KOİ sonuçlarını farklı metotlar veya cihazlar ile yapılan analiz sonuçları ile karşılaştırdığımda farklılıklar gördüm, bunun sebebi nedir ?

Farklı üreticilerin ürettiği kitlerin sonuçlarının karşılaştırılması durumunda ticari olarak üretilen tüm KOİ tüp testlerinin +/- %5’ lik bir sapma payı ile analiz yaptığı unutulmamalıdır. Bundan dolayı farklı ürünler ile elde edilen sonuçların karşılaştırılması durumunda %10 luk bir sapmanın normal olduğu bilinmelidir. Bu sebeple Chemetrics firması analizlerin KOİ standart çözeltileri ile kontrol edilmesini önemle tavsiye eder. KOİ standart çözeltileri ile yapılan analiz sonuçları güvenilirdir ve farklı kitler ile bulunan farklı sonuçlardan dolayı oluşan tüm şüpheleri giderir. Ek olarak fotometre doğru olarak sıfırlanmamışsa ticari olarak üretilmiş olarak tüm KOİ kitleri farklı sonuçlar verir. Sıfırlama esnasında; sıfırlama tüpünün KOİ tüpü ile aynı lottan olması bir zorunluluktur.